Haber

Bekir Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığının önünde anayasal ve yasal hiçbir engel yok

Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığına yönelik itirazlara ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olmasının önünde anayasal ve kanuni bir engel bulunmamaktadır.”

Muhalefet, Erdoğan’ın adaylığının bir kez daha anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Anayasada bir kişinin en fazla iki kez seçilebileceği maddesini vurgulayan muhalefet partileri ve bazı STK’lar Erdoğan’ın adaylığına itiraz ediyor. İktidar cephesi ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geçtikten sonra “sayacın sıfırlandığını”, Erdoğan’ın sistem değişikliği sonrası ikinci kez aday olduğunu savunuyor.

Muhalefet partilerinin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazların ardından iktidardan yanıt gelirken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinin ardından Erdoğan’ın ikinci seçimi olduğu belirtilerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı adayı olma ve iki kez seçilme hakkına ilişkin anayasal kararlar, birlikte yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri için takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girdi.

Anayasa’nın yeni 101. maddesinin uygulandığı ilk seçim, 24 Haziran 2018’de yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri oldu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; 24 Haziran 2018’de devletin başı ve bizzat yürütme organı olan ilk Cumhurbaşkanı/Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi, hem Anayasa’nın yeni 101’inci maddesinin ikinci uygulaması hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ikinci seçimdir. Erdoğan, devletin başı ve bizzat yürütme organı olan cumhurbaşkanlığı seçimine cumhurbaşkanı adayı olarak katılacak. ” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu