Haber

Edirne’de Bakım Eksikliği Nedeniyle Devrilen Ağaçlar İçin Önlem Alınmalı

TEMA Vakfı Edirne Temsilcisi Hoş Çoğal, Edirne’de bakımsızlık nedeniyle devrilen, içleri çürüyen ağaçlar için önlem alınması gerektiğini belirtti.

Çoğal, yaptığı yazılı açıklamada, kentte bazı ağaçların devrildiği haberini üzüntüyle takip ettiklerini belirtti.

Ağaçların da insanlar gibi şehirlerin sakinleri olduğunu belirten Çoğal, “Ayrıca şehir ağaçları oksijen üretiminden sıcak havalarda gölgeye sığınmaya, toz tutmadan gürültüyü azaltmaya kadar insanlara pek çok fayda sağlıyor.” İfadelerini kullandı.

Çoğal, ağaçların şehirlerin, giderek şiddetlenen iklim krizine karşı uyumunu ve direncini artıran değerli parçaları olduğunu belirtti.

Çoğal, birçok hizmet üretmelerine rağmen ağaçların ihtiyaç duyduğu yaşam süresinin daraldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bunun sonucunda ömürleri kısalıyor, hatta hayatlarını kaybedebiliyorlar. Tüm canlılar gibi onlar da hastalanıyor ve hastalık nedeniyle içleri çürüyebiliyor. Çürüyen ağaçlar da devrilerek yaralanmalara ve hasarlara neden olabiliyor. Şehirler doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde güçlenir ve kent ağaçları da bunun değerli bir bileşenidir.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçların şehrin yaşayan bir bireyi ve korunması gereken bir varlık olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle yetkililerden kent ağaçlarının köklerinin yeterli suya ve havaya erişiminin sağlanmasını, çürümenin kontrol altına alınmasını ve sağlıklı kalmaları için gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu