Ekonomi

Seçim yaklaşırken ABD harekete geçti: Bir günde iki algı operasyonu

Haber7

Seçim tarihi yaklaşırken ABD finans kurumlarından ve medyasından algı operasyonları da gelmeye başladı.

Başkan Biden’ın geçmişte seçim kampanyalarını yürütürken yaptıkları, “Erdoğan’ı devirmek için muhalefeti desteklememiz gerekiyor” sözleri hafızada iken; ABD’nin küresel rezerv para birimi olan doları ülkeler üzerinde silah olarak kullandığı biliniyor.

YERLİ PARA VE KKM İLE TİCARET BİZE KARŞI SİLAHLAR

Türkiye’nin hem seçim öncesi hem de ‘bağımsız’ olarak aldığı bazı kararlardan rahatsız olanların, Türkiye ekonomisine yönelik bu kirli algı operasyonlarına giriştikleri bilinen bir gerçek.

Bu süreçte birçok ülke ‘dolar silahı’ farklı alternatifler üretirken; Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla yerel para biriminde ticaret ön plana çıkardı. O zaman eğer ” Döviz Korumalı TL Vadeli Mevduat”sistem kur saldırılarını engelledi.
 

SEÇİM YAKLAŞIRKEN AYNI HABERLER

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi ABD’li iki kurumun ekonomiye ilişkin açıklamaları dikkat çekti.


DOLARIN ‘GERÇEK’ DEĞERİ

Bank of America Menkul Değerler, ekonomide dengelenme için dolar/TL kurunun yüzde 15-25 artması gerektiğini savundu. Kurumun TÜSİAD eski Başekonomisti Zümrüt İmamoğlu, Merveille Paja, David Hauner ve Mikhail Liluashvili tarafından imzalanan 30 Mart tarihli raporunda, gerçekleşen cari denge rakamlarının uzun vadeli normlarla karşılaştırıldığı banka modeli açıklandı. . Dolar/TL’nin gerçeğe uygun değerinin 24 TL seviyesinde gösterildiği belirtildi.

YATIRIMCI KAÇIRDI

Türkiye ekonomisiyle ilgili ikinci haber Bloomberg’den geldi.

Borsa yatırımcı rekoru kırarken, ABD’li Bloomberg Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin hakim olduğunu, bu nedenle yatırımcıların Türk Lirası varlıklarda pozisyon almaktan kaçındığını savundu.

habersusehri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu